YT Stage - шаблон joomla Скрипты

Mucizevi besin: Anne sütü

Her anne, bebeğini anne sütüyle beslemek ister. Hastalıkları önlemesi, maliyetinin çok düşük olması nedenleriyle anne sütü ile beslenme en yararlı, en ekonomik ve en çevre dostu beslenme biçimidir. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Aylin Şimşek, anne sütünün faydalarıyla ilgili bilgi verdi.

Günümüzde bebeklerin doğumundan itibaren ilk atı ay boyunca yalnız anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde su dahil hiçbir ek besin verilmemesi önerilmektedir. İlk altı ay tek başına anne sütü ile beslenme ardından, uygun ek besine devam edilerek yılda 1,3 milyon bebeğin ölümünü önlenebileceği hesaplanmaktadır.

Adım adım emzirme
1.
Emzirme pozisyonunuz ne olursa olsun, bebeğiniz memenize ulaşabilmek için kafasını çevirmek zorunda kalmamalı. Böyle bir durumda tam olarak yutkunamaz. Bu durumu tam olarak anlayabilmek için çenenizi omzunuza dayayıp bir bardak su içmeye çalıştığınızı hayal edin.
2. Bebeğinizin emeceği memenizi serbest olan elinizle destekleyin. Bebeğinizin ağzını meme başınızın hizasına getirin, bu arada parmaklarınız meme başınızın üç santimetre kadar aşağısında olmalıdır.
3. Bebeğinizin ağzını tam olarak açmasını sağlamak istiyorsanız, dudaklarını yavaşça meme çeperinize dokundurun; böylece emme refleksi devreye girecektir. Bebeğiniz ağzını açacak ve dilini rahatça dışarı çıkaracaktır. Bu anda bebeğinizi kendinize doğru çekebilirsiniz. Size o kadar yakınlaşır ki, ağzıyla meme başınızı hatta çevresini dahi kavrar. Bebeğinizin dudakları dışa doğru ve düz duruyorsa, her şey yolunda demektir.
4. Bebeğinizi emzirirken canınız acımaya başlarsa, bebeğinizin emdiği bölgeyi parmağınızla kapatmaya çalışın. Bebeğiniz ikinci kez deneyecektir, belki de üçüncü kez. Her şey ilk seferinde olmalı diye bir kaide yok. Emzirme, her ikinizin de birbirinizi tanımaya çalışacağı bir süreç.

İlk günler
İlk günlerde neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamanın yolları.

  • 24 saat içerisinde altı ila sekiz bez değiştirmelisiniz. İdrarı açık ve kokusuz olmalı.
  • İlk haftalar günde birkaç kez kaka yapar.
  • Cildi pürüzsüz ve pembedir.
  • Sizi emzirirken yutkunduğunu duyabilirsiniz.
  • İlk üç ay haftada ortalama 140 gram tartı alır.
  • Emzirdikten sonra memeniz daha yumuşaktır.
  • İlk haftalarda emzirme süreniz 30-45 dakika arasındadır.