YT Stage - шаблон joomla Скрипты

Anne ve Baba olmak!

Anne olmak yaşamda önemli bir dönüm noktası. Anne olmayı beklemek zorlu bir süreç. Bu süreç boyunca her anne adayının yaşadığı bazı endişeler oluşuyor.

Devamını Oku

Bebeğinizin gelişimi (1.ay)

BEBEĞİNİZİN İLK KONTROLLERİ

Doktorunuz doğum sonrası ilk muayeneden sonra ilk 24 saat içinde bir genel muayene daha yapacaktır. Bu muayenede neler inceleniyor? Gelin birlikte göz atalım.
Bebeğin ağırlığı (doğumdan sonra %10 oranında azalmıştır, meraklanmayın. )
Kafa çevresi, boy
Gözde kırmızı röfle (ışık hüzmesinin gözün arka duvarına çarpıp geri gelmesi.)
Kalp sesleri ve soluk alıp vermesi
Böbrek, karaciğer, dalak gibi iç organların palpasyonla (dışardan elle ) muayenesi
Yeni doğan refleksleri

Devamını Oku

Bebeklerdeki uyku sorunlarının en önemli 5 nedeni

Uyku, bebeklerin sağlıklı büyüyebilmeleri için beslenme ile birlikte en önemli ihtiyaçlarından biridir. ’’Uyusun da büyüsün’’ diye söylediğimiz ninniler boşuna değil… Biz anneler de bu yüzden bebeklerimiz bolca uyusun, dinlensin, büyüsün istiyoruz. Fakat bazen olmuyor işte, ne yaparsak yapalım uyumuyorlar bir türlü…

Devamını Oku

Bebeğiniz neden ağlar?

Bebekler eve gelip rahatça yerleştikten sonra gerçek yüzlerini göstermede tereddüt etmezler. Bütün bebekler biraz ağlar, ama bazıları bu olayı abartmayı severler! Ağlama bebeklerin tek iletişim kurma biçimidir. Buna ilk bebek konuşması demek mümkün. Bakın ağlamak neleri ifade ediyor:

Devamını Oku

Annelere bebek bakımıyla ilgili altın ipuçları

Aylarca devam eden sabırsız bekleyişin ardından, bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an, dünyanın en büyük mucizelerden birine de şahit olursunuz. Bundan böyle hayatınıza bir “Anne” olarak devam edeceğiniz gerçeği ise; mutlu bir heyecanın yanı sıra; getirdiği sorumluluk duygusu ile endişe kaynağı olabilir.

Devamını Oku

Doğum sonrası yenidoğan tarama testleri

Bir bebek anne karnına düştüğünde başlayan doktor kontrolleri ile doğuma kadar bebekteki bazı sorunları, sakatlıkları, anomalileri tanımak mümkün. Ancak bu dönemde fark edilemeyen ve doğum sonrasında gün yüzüne çıkan anomaliler de var. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Özlem Karahasanoğlu hastalıkları için erken dönemde saptama esasına dayalı yenidoğan tarama testlerini anlatıyor.

Devamını Oku

Mucizevi besin: Anne sütü

Her anne, bebeğini anne sütüyle beslemek ister. Hastalıkları önlemesi, maliyetinin çok düşük olması nedenleriyle anne sütü ile beslenme en yararlı, en ekonomik ve en çevre dostu beslenme biçimidir. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Aylin Şimşek, anne sütünün faydalarıyla ilgili bilgi verdi.

Devamını Oku